اسکم (Scam) چیست؟ چگونه سایت های اسکم را شناسایی کنیم؟

با گسترش ارزهای دیجیتال سایت های بسیاری در رابطه به آن ها ایجاد شده اند که خیلی از آن ها اسکم (Scam) هستند. یک سایت اسکم با هدف کلاهبرداری از کاربران ایجاد شده و وقت و دارایی آن ها را به هدر می دهد. در این مقاله به معرفی انواع مختلف سایت اسکم و راه های شناسایی آن ها می پردازیم با کافه ارز همراه باشید.

سایت اسکم چیست؟

اسکم یا کلاهبرداری (به انگلیسی: scam ) به سایتهایی گفته می شود که یا به طور کامل به قصد کلاهبرداری ایجاد می شوند و یا پس از مدتی ورشکسته شده و به فعالیتشان پایان می دهند.
کلاهبرداری کاری بر پایه فریب است. که کسی یا کسانی برای کسب نفع خود یا موسسه‌ای انجام می‌دهند. کلاه‌برداری در بسیاری از کشورها جرم است. اگر چه مصداق‌های آن در نظام‌های گوناگون قضایی فرق می‌کند.
کلاهبرداران را به دو دسته کلاهبرداران اینترنتی و کلاهبرداران غیر اینترنتی تقسیم کرد.
بیش از 90 درصد سایتهای کلیکی، هایپ و دیگر سیستم های کسب درآمد که هر روز افتتاح میشوند نهایت در چند ماه آینده اسکم میشوند.

اسکم

انواع سایت اسکم

سایت های اسکم یا کلاهبرداری انواع مختلفی دارند. و در زمینه های متنوعی فعالیت می کنند. برخی از آن ها عبارت اند از:
1- صفحات فیشینگ 2- طرح های پانزی یا هرمی 3- صرافی و کیف پول های جعلی 4- بدافزار 5- اسکم های قدیمی 6- ICO های کلاهبرداری که در ادامه به توضیح هر یک از آنان می پردازیم.

تشخیص سایت های کلاه بردار و اسکم

شناسایی سایت اسكم از طریق فروم:

1. سایتی كه بخش فروم ندارد.
2. سایتی كه كسی نمیتواند در بخش فروم پست یا تاپیك جدید بزند.
3. فروم سایتی كه به حال خود رها شده است. به عنوان مثال ادمین سایت بیشتر از 3 تا 5 روز یكبار پست میدهد.
4. سایتی كه بخش Help و Support ندارد معمولاً اسکم است.
5. فروم سایتی كه بی دلیل ریست میشود مثلا تمام پستها یا تاپیك ها پاك میشود.
6. فروم سایتی كه وقتی روی لینك Forum در صفحه اصلی سایت كلیك میكنید به بخش فروم منتقل نشده و مجددا به همان صفحه اصلی سایت برمیگردد. (لینك معیوب)
7. در حالتی كه بدون رجیستر كردن در سایت نمیتونی وارد بخش فروم بشید، این نشونه خوبی نیست و باید به سایت مشكوك شد.


8. زمانی كه در فروم تاپیك میزنی و پس از تكمیل پست و ارسال این پیغام رو میگیرید: ”پیام شما بعد از تایید مدیر در سایت نشان داده خواهد شد ” می تواند هشدار باشد.
9. ادمین سایت به درخواست شما بعد از گذشت 48 ساعت هنوز پاسخ نداده یا اینكه پست شما رو پاك كرده است.
10. در فروم تنها ادمین پست میزند.
11. در فروم فعالیت چشمگیر كاربران دیده نمیشود.

شناسایی سایت اسكم از طریق اسم سایت:

 • اسم سایت شامل كلماتی همچون Free و Instant و … باشد.
 • اسم سایت طولانی باشد.
 • سایت های اسکم بی تجربه از دامنه های عجیب و رایگان استفاده میکنند.

شناسایی سایت اسكم از طریق پرداختی های سایت:

 • سایت قول مبالغ بسیار بالا رو به كاربران میدهد مثلا 1 دلار تا 10 دلار به ازای هر كلیك یا دیدن هر تبلیغ.
  یا در صفحه اصلی سایت قول مبالغ بالا به كاربران سایت داده میشود مثلا 10000 دلار و…
 • بخش آخرین پرداختی ها دارای رقم نامناسب یا غیر قابل باوری هست.
 • در سایت های اسکم معمولاً مینیمم مبلغ پرداختی هر روز تغییر میكند.
 • در بخش سوابق پرداخت تاریخ درخواست شما ظاهر نمیشود.
 • در بخش History یا سوابق پرداخت به شما تایید شده است ولی عملا هیچ مبلغی شما در حساب خود دریافت نكردید.
 • ادمین سایت تنها به بخشی از كاربران سایت پرداخت میكند و نه همه كاربران.
 • سایت فاقد بخش مستندات پرداخت یا Payment Proof میباشد یا اینكه در این بخش كمتر كسی پیدا میشود كه با یك اسكرین شات از تصویر پرداختش پرداخت سایت رو به اثبات برساند.
 • كاربران قبل از دریافت كردن بایستی ابتدا سرمایه گذاری كنند یا به عبارت دیگر پرداخت سایت منوط به سرمایه گذاری در سایت است.
 • به كاربران درصدی از كل پرداختشون پرداخت شود.
 • كارمزد پرداخت بیشتر از 10 درصد كل مبلغ پرداختی سایت باشد.
 • در بخش T.O.S یا قوانین سرویس دهی سایت، پرداخت سایت فوری عنوان شده باشد ولی در عمل پرداخت فوری نباشد. یا در حالتی كه بعد از یك مدت كوتاه بخش قوانین تغییر كند و عدم فوری بودن پرداخت ها در آن آمده باشد. به خصوص این موضوع در سایت های جدید بسیار شك بر انگیز میباشد.

شناسایی سایت اسكم از طریق اسكریپت یا ساختار سایت:

 • سایتی كه دارای اسكریپت رایگان یا ارزان دارد معمولاً اسکم است. (حتی برای سایتش هزینه نکرده بعد به شما پول بده!)
 • اسكریپت سایت دارای خطا و یا ویروس میباشد.
 • در سایتهایی كه تصویر صفحه اصلی شامل مقادیر زیادی پول میباشد. مثلا یك ماشین لوكس پر از پول با یك دختر با لباس كوتاه +18 را نشان میدهد.
 • نوشته های روی سایت خیلی زیاده یا سایت خیلی شلوغ به نظر میرسد.
 • اسكریپت یا ساختار سایت اسکم معمولاً چیزی هست كه اكثر سایتهای اسكم از همون اسكریپت استفاده میكنند.
 • منوها به سختی دیده میشن یا اصلا دیده نمیشن.
 • نوشته های غلط در داخل متنهای سایت در صفحه اصلی دیده میشه.
 • رنگ پیش زمینه سایت خیلی تاریكه به گونه ای كه نوشته های سایت به سختی قابل خوندن هست.
اسکم

شناسایی سایت اسكم از طریق قوانین سرویس دهی سایت:

 • بخش T.O.S یا بخش قوانین سرویس دهی در سایت دیده نشود.
 • بخش T.O.S به وضوح قابل دیدن نیست. مثلا در بخش هایی از آن یا در كلیه بخش ها آگهی تبلیغاتی هم دیده میشود.
 • قوانین این بخش در سایت های اسکم معمولاً به طور مرتب در حال تغییر میباشد.
 • در بخش قوانین موارد مضحك یا مسخره دیده شود.
 • در بخش قوانین در مورد حداقل مبلغ پرداختی یا هزینه اجاره هر رفرال مطلبی نوشته نشده باشد.
 • در بخش قوانین موضوعاتی نظیر این موضوع دیده شود: ” ما مجاز هستیم كه حسابت را ببندیم هر زمان و بدون هیچ دلیلی و بدون هیچ اخطار قبلی ” به خصوص كلمه بدون هیچ دلیلی بسیار شك بر انگیز است.

فیشینگ چیست؟

فیشینگ روشی است که سودجویان برای کلاهبرداری از مشتریان بانک ها و… از آن استفاده می کنند. روش کار آن ها به این صورت است که شما ابتدا تبلیغات ایمیل یا لینکی دریافت کرده که ظاهرا از طرف بانک، صرافی و یا کیف پولی است و از طریق آن به صفحه ای هدایت می شوید. این وب سایت اسکم از همه لحاظ بسیار شبیه سایتی است که شما همیشه از آن استفاده می کنید. سپس از شما خواسته می شود اطلاعات کارت و حساب خود را در آن جا وارد کنید. هر کسی با داشتن چنین اطلاعاتی می تواند حساب بانک یا کیف پول شما را خالی کند. به این سایت اسکم، فیشینگ می گویند. برای این که هیچ گاه به دام این گونه کلاهبرداری ها نیفتید روی لینک های ناشناسی که برایتان فرستاده می شود کلیک نکنید.

صرافی های اسکم

برخی صرافی ها به شما وعده می دهند که از طریق افزایش موجودی تان امتیازهایی را دریافت کنید. شما نیز این کار را می کنید ولی کارمزد بالایی که این صرافی یا سایت اسکم در قبال این افزایش موجودی از شما می گیرد عملا موجب زیان شما می شود. علاوه بر صرافی های اسکم، کیف پول هایی نیز وجود دارند که پس از نصب و وارد کردن اطلاعاتتان در آن اقدام به خالی کردن حساب کیف پول شما می کنند. برای جلوگیری از این اتفاق از صرافی های شناخته شده استفاده کنید. هیچ گاه به طور تصادفی کیف پول دانلود نکنید و اطلاعاتتان را بدون تحقیق در اختیار صرافی یا کیف پول قرار ندهید.

اسکم قدیمی

روش های قدیمی اسکم هنوز هم برای برخی کارایی دارند. برای مثال حقه “شاهزاده نیجریه” که به سراسر جهان کشیده شد و در ایران هم شاهد آن بوده ایم. این حقه به این صورت است که شخصی در خارج از کشور با شما به شیوه های مختلف تماس می گیرد و به شما در ازای کمک کردن به او برای انتقال پولی که انتقال آن سخت است از کشورش وعده بخش بزرگی از آن سهم را می دهد. در این موارد آن ها از شما می خواهد که اطلاعات بانکی خود را برای انتقال پول فرضی بدهید یا مبلغ اندکی را برای کارمزد تراکنش به آن ها پرداخت کنید. برای جلوگیری از این اتفاقات هرگز به افراد غریبه اعتماد نکنید.

ICO های اسکم

ICO به اولین عرضه ی یک سکه پیش از راه اندازی پروژه گفته می شود. ICO ها فرصتی هستند برای جذب سرمایه و البته کلاهبرداری اسکمرها. آن ها اقدام به فروش توکن هایی می کنند. که قرار نیست هیچ گاه راه اندازی شوند و هدفشان تنها به تاراج بردن سرمایه مردم است. برای در امان ماندن از این گونه اسکم ها همیشه ICO ها را از صرافی های معروف تهیه کنید.

طرح های پانزی

یک طرح پانزی افراد را متقاعد می کند که برای کسب سود زیاد در آن سرمایه گذاری کنند. حتی این گونه طرح ها به سرمایه گذاران اولیه از پول سرمایه گذاران بعدی سود پرداخت می کنند که آن ها باور کنند با یک سایت اسکم سروکار ندارند و پول بیشتری به آن ها بدهند. این گونه طرح های هرمی به محض این که دیگر نتوانند عضو بیشتری بگیرند پول ها را برداشته و فرار می کنند. پس هیچ گاه به پرو.ژه هایی که وعده ی سودهای عجیب در ازای معرفی اعضای بیشتر می دهند اعتماد نکنید.

بدافزار ترفند جدید اسکمرها

بدافزارهای مربوط به رمزارز به گونه ای طراحی می شوند که کیبورد ویندوز شمارا بررسی کنند، درصورتی که آدرس کیف پولی را کپی کرده باشید با آدرس دیگری جایگزین کنند، در برخی موارد سیستم شما را آلوده به یک ماینر کنند که بدون اجازه شما از توان سیستمتان برای استخراج رمزارز استفاده می کند. برای جلوگیری از این گونه فعالیت های اسکم همیشه آنتی ویروس خود را بروز نگه دارید و برنامه هایی که از اصالت آن ها اطمینان ندارید را نصب نکنید.

شناسایی سایت اسکم

ویژگی هایی وجود دارد که می تواند معرف یک سایت اسکم باشد. اولین ویژگی این است که در آدرس وب سایت به جای عبارت https از http استفاده شده است. یک وب سایت اسکم احتمالا علامت قفل را در آدرس بار مرورگر ندارد یا اگر دارد یک آیکون جعلی است که با کلیک روی آن گزینه ای نمایان نمی شود. در سایت اسکم معمولا آدرس و شماره ی افراد گرداننده وجود ندارد و یا اطلاعات به اشتراک گذاشته شده غلط هستند. غلط های نگارشی و گرامری در محتوای سایت نیز می تواند شما را درمورد اسکم بودن سایت به شک بیاندازد. هنگام استفاده از یک وب سایت جدید به همه ی ویژگی های ظاهری غیرمعمول توجه کنید تا هیچ وقت مورد کلاهبرداری قرار نگیرید.

دیدگاه اول

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید