آزمون آیلتس (IELTS) و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند باید در یکی از آزمون‌های بین‌المللی مثل آزمون آیلتس (IELTS)، آزمون GRE یا آزمون PTE و غیره شرکت کنند تا مهارت‌های زبانی خود را به دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر اثبات کنند. در این مطلب از معرفی آزمون‌های بین‌المللی ، با هم می‌خوانیم که آزمون IELTS چیست ، چه ساختاری دارد، مدت زمان، هزینه آزمون و همچنین نمره دهی آزمون آیلتس چگونه است.

آزمون آیلتس (IELTS) چیست ؟

آزمون آیلتس یک آزمون مهارت در زبان انگلیسی است که برای افرادی که قصد تحصیل، کار یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند، لازم است. کشورهایی که آزمون آیلتس برای پذیرش دانشگاه‌های آنها مورد قبول است شامل استرالیا، نیوزلند، آمریکا و کانادا هستند. این آزمون عمدتا مهارت‌ آزمون‌دهندگان را در چهار حوزه شنیداری، گفتاری، خواندن و نگارش بررسی می‌کند.

این آزمون به صورت مشترک توسط موسسات IDP استرالیا، بریتیش کانسیل و کمبریج برگزار می‌شود. با رشد تعداد آزمون‌های برگزارشده آیلتس و رسیدن به رقم ۳.۵ میلیون آزمون در سال ۲۰۱۸، آزمون آیتلس به معتبرترین آزمون در حوزه تحصیلات عالی بین‌المللی تبدیل شد. نتیجه این آزمون در ۱۰۰ درصد دانشگاه‌های بریتانیا و استرالیا و همچنین ۳۴۰۰ موسسه در آمریکا و هزاران موسسه دیگر در کشورهای انگلیسی‌زبان، مورد قبول است.

چرا باید در آزمون آیلتس شرکت کنیم؟

این آزمون برای مهاجرت و همچنین اهداف تحصیلی در کشورهای انگلیسی‌زبان مانند استرالیا، بریتانیا، نیوزلند، آمریکا و کانادا لازم است. آزمون آیلتس تنها آزمون مورد قبول توسط اداره مهاجرت و ویزای بریتانیا برای متقاضیان دریافت ویزا در داخل و خارج از این کشور است. دانشگاه‌های خارجی و افسران صدور ویزا باید مطمئن شوند که شما در حین تحصیل در آن کشور، مشکلی در برقراری ارتباط نخواهید داشت. شما باید مهارت و تسلط خود به زبان انگلیسی را اثبات کنید و امتیاز آزمون آیتلس گواه میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی است. شما می‌توانید هفته‌ای یک بار (ماهی ۴ بار) در این آزمون شرکت کنید. جدول زمانی برگزاری آزمون توسط IDP و بریتیش کانسیل ۴۸ بار در سال است.

انواع آزمون IELTS

شرکت در آزمون آیلتس

دو نوع آزمون آیتلس وجود دارد: آکادمیک و جنرال. بخش‌های شنیداری و گفتاری در هر دو آزمون یکسان است اما موضوع بخش نگارش و خواندن با توجه به این که در کدام آزمون شرکت می‌کنید، متفاوت است. بخش‌های خواندن، نوشتن و شنیدن در این آزمون بدون هیچ وقفه‌ای در یک روز، انجام می‌شود. اما بخش گفتاری را می‌توان یک هفته قبل یا بعد از آزمون انجام داد. این اطلاعات را می‌توانید از مرکزی که در آن آزمون می‌دهید، به دست آورید.

حتما بخوانید  بهترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۲۱ کدامند؟

آزمون آیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس آکادمیک برای افرادی مناسب است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور و موسسات آموزشی بین‌المللی دارند.

آزمون آیلتس جنرال

این آزمون برای افرادی مناسب است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان مانند کانادا، استرالیا و انگلیس را دارند. افرادی که می‌خواهند در برنامه‌های آموزشی بین‌المللی شرکت کرده یا تجربه کاری در کشورهای انگلیسی‌زبان داشته باشند هم باید در این آزمون شرکت کنند. آزمون IELTS به دو صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می‌شود. امتیاز این آزمون بین ۰ تا ۹ و هزینه آن ۲۲۰ دلار است.

مقایسه آزمون آیلتس و تافل

گاهی دانشجویان بین‌المللی نمی‌دانند که بین آزمون‌های آیلتس و تافل کدام یک را شرکت کنند چون دانشگاه‌های خارجی هر دو آزمون را معتبر می‌دانند. این به خود شما بستگی دارد که بخواهید کدام یک از این دو آزمون را شرکت کنید اما به یاد داشته باشید که آزمون آیلتس در کشورهای بریتانیا، استرالیا و نیوزلند اولویت بیشتری دارد در حالی که آزمون تافل در بین متقاضیان دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، محبوبیت بالاتری دارد.

شرایط شرکت در آزمون IELTS

هر کسی صرف‌نظر از سن، جنسیت، ملیت یا مذهب می‌تواند در این آزمون شرکت کند هرچند شرکت در این آزمون برای افراد زیر ۱۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. اما در صورت تمایل، حتی افراد زیر ۱۶ سال هم می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

حداقل میزان تحصیلات برای شرکت در آزمون آیلتس

هیچ شرط و معیاری توسط نهادهای برگزارکننده این آزمون برای میزان تحصیلات شرکت‌کنندگان اعلام نشده است. هر فردی که قصد تحصیل یا کار در خارج از کشور را دارد می‌تواند در هر دو نوع جنرال و آکادمیک این آزمون شرکت کند.

ثبت نام در آزمون IELTS

ثبت نام در آزمون آیلتس

برای ثبت نام در این آزمون باید یک پاسپورت معتبر داشته باشید چون به شماره پاسپورت شما در زمان ثبت‌نام، نیاز است. علاوه بر این، در روز آزمون هم باید پاسپورت خود را به همراه داشته باشید. برای ثبت‌نام در این آزمون باید چند مرحله ساده را انجام دهید:

– ابتدا وارد وب‌سایت بریتیش کانسیل شوید.
– یک حساب کاربری ایجاد کنید.
– نزدیک‌ترین مرکز آزمون به خود را پیدا کنید.
– برای آزمون ثبت نام کرده و هزینه را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

حتما بخوانید  اخذ پذیرش‌ از دانشگاه برای تحصیل در کره جنوبی به چه صورت است؟

به محض کامل شدن ثبت‌نام، مرکز آزمون یک تاییدیه کتبی برای شما ارسال می‌کند که در آن تاریخ و ساعت برگزاری آزمون قید شده است.

هزینه آزمون آیلتس

هزینه این آزمون در سال ۲۰۲۱ توسط برگزارکنندگان آن، ۲۲۰ دلار تعیین شده است. اگر نوبت آزمون خود را پنج هفته زودتر از تاریخ آزمون کنسل کنید، ۲۵ درصد از مبلغ آزمون کسر شده و بقیه آن به شما بازگردانده خواهد شد. اگر آزمون خود را کمتر از پنج هفته قبل از تاریخ آن لغو کنید، هیچ هزینه‌ای به شما بازگردانده نخواهد شد. در صورتی که موفق به شرکت در آزمون نشوید به منزله لغو در نظر گرفته شده و هیچ هزینه‌ای به شما باز نخواهد گشت. افرادی که طی پنج روز پس از تاریخ آزمون، گواهی پزشکی ارائه دهند، هزینه آزمون را پس از کسر هزینه‌های مرکز آزمون، دریافت خواهند کرد.

آزمون آیلتس چندین بار در طول سال برگزار می‌شود. متقاضیان باید تاریخ آزمون را با توجه به مهلت پذیرش دانشگاه‌های مورد نظر خود انتخاب کنند. توصیه می‌شود حداقل ۴ – ۳ ماه زودتر از پایان مهلت پذیرش دانشگاه‌ها، در این آزمون شرکت کنید تا از خطاها و احتمالات لحظات آخر جلوگیری شود.

بخش های مختلف آزمون IELTS

آزمون آیلتس شامل چهار بخش خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن است. متقاضیان در هر یک از این بخش‌ها به صورت جداگانه امتیاز دریافت می‌کنند و در نهایت یک امتیاز کلی برای آنها محاسبه می‌شود. نمره نهایی حاصل مجموع نمرات متقاضی در چهار مهارت است. طول مدت آزمون ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است.

بخش شنیداری (Listening): شامل ۴۰ سوال چندگزینه‌ای، تکمیل جملات، تکمیل خلاصه متن، تحلیل نمودار است. مدت زمان این بخش ۳۰ دقیقه است.

بخش خواندن (Reading): شامل ۴۰ سوال چند گزینه‌ای، تکمیل جملات، تکمیل خلاصه متن، انطباق جملات، انطباق تیر است. مدت زمان این بخش ۶۰ دقیقه است.

بخش نگارش (Writing): این بخش شامل دو task نگارش است و مدت زمان آن ۶۰ دقیقه تعیین شده است.

بخش صحبت کردن (Speaking): دارای سه بخش و مدت زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه

نحوه محاسبه امتیازات در آزمون آیلتس

این آزمون برای ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی متقاضیان در سطوح مختلف طراحی شده است. امتیاز نهایی آزمون شما ترکیبی از امتیازات به دست آمده از چهار بخش است. به هر یک از بخش‌ها ۱ تا ۹ امتیاز اختصاص داده شده و امتیاز نهایی شما هم عددی بین ۱ تا ۹ خواهد بود. در آزمون IELTS مقیاس امتیازدهی نیم نمره‌ای هم لحاظ می‌شود. به عبارتی، امتیاز شما می‌تواند ۶ یا ۶.۵ باشد.

حتما بخوانید  نحوه دریافت ویزای دانشجویی استرالیا در سال ۲۰۲۱

نحوه دریافت نتیجه آزمون

نتیجه آزمون آیلتس

وقتی در آزمون شرکت کنید نتیجه آن نهایتا طی دو هفته اعلام خواهد شد. در صورتی که در آزمون کامیپوتری شرکت کنید، نتیجه آزمون بین ۵ تا ۷ روز اعلام می‌شود. در آزمون کاغذی، شما نتیجه را ۱۳ روز کاری پس از تاریخ آزمون دریافت خواهید کرد.

مقیاس سنجش متقاضی با توجه به امتیاز آزمون

امتیاز ۹: تسلط کاربردی کامل بر زبان

امتیاز ۸: تسلط کاربردی کامل بر زبان با اشتباهات کم و غیر سیستماتیک

امتیاز ۷: تسلط کاربردی بر زبان با وجود اشتباهات و عدم درک صحیح در برخی از موقعیت‌ها

امتیاز ۶:‌ توانایی درک و استفاده از زبان نسبتا پیچیده به ویژه در موقعیت‌های آشنا

امتیاز ۵:‌ تسلط نسبی به زبان، توانایی درک معنای کلی در بیشتر موقعیت‌ها با وجود اشتباهات بسیار زیاد

امتیاز ۴:‌ مشکلات زیاد در درک و بیان. عدم توانایی در استفاده از زبان پیچیده

امتیاز ۳: فقط توانایی درک معنای عمومی در موقعیت‌های بسیار آشنا و وقفه‌های مکرر در حین گفتگو

امتیاز ۲:‌ مشکلات بسیار در درک انگلیسی گفتاری و نوشتاری

امتیاز ۱:‌ عدم توانایی استفاده از زبان به جز چند کلمه ساده

اعتبار نتیجه آزمون آیلتس، دو سال است. شرکت در این آزمون درهای ورود به بیش از ۱۰۰۰۰ سازمان در ۱۴۰ کشور دنیا را به روی شما باز می کند. این سازمان‌ها شامل نهادهای حرفه‌ای، مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها است. این آزمون به طور شفاف نحوه استفاده شما از زبان انگلیسی را در کار، تحصیل و زندگی روزمره ارزیابی می‌کند.

نحوه پرداخت هزینه ثبت نام آزمون آیلتس

در صورتی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید برای پرداخت هزینه ثبت‌نام می‌توانید با استفاده از خدمات خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت بدون هیچ مشکل و تاخیری پرداخت‌های بین‌المللی خود را در کافه ارز انجام دهید.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید