هر آنچه باید درباره کارت‌های اعتباری بدانید!

آیا می‌دانستید کردیت کارت یا کارتهای اعتباری (Credit Card) با کارت‌های نقدی روزانه‌ای که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم، متفاوت هستند؟ آیا می‌دانستید می‌توانید حتی بدون داشتن موجودی نقدی با داشتن یک کارت اعتباری خرید خود را انجام دهید؟ اگر هر کدام از سوالات بالا نظر شما را جلب کرده است، با ما در این مطلب از وبلاگ کافه ارز همراه باشید تا با این نوع از کارت‌های بانکی، انواع و مزایای آن‌ها آشنا شوید.

پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره کرد که کارت اعتباری، کردیت کارت (Credit Card) نام داشته و کارت‌های بانکی که ما به‌صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، کارت نقدی یا دبیت کارت (Debit Card) نام دارند. در ادامه تفاوت این دو نوع کارت را نیز بررسی خواهیم کرد.

کارت ‌اعتباری یا کردیت کارت چیست؟

کارت های اعتباری یا همان کردیت کارت می‌توانند، مجازی یا فیزیکی بوده و توسط شرکت‌های مختلف صادر شوند. این کارت‌ها در ظاهر یک تکه پلاستیک یا فلزی بسیار نازک مستطیلی شکل بوده که هر کدام از ما حداقل یکی از آن‌ها را داریم.

کارت‌های اعتباری تنها توسط بانک‌ها، شرکت‌های خدمات مالی، اتحادیه‌های مالی، موسسات مالی و این دسته از سازمان‌های معتبر تحت نظر سیستم بانکی هر کشوری صادری قابل صدور هستند.

معمولا روی کردیت کارت نام صاحب حساب، تاریخ انقضا، نشان موسسه یا بانک، شماره کارت و گاهی یک شماره ۳ رقمی به نام «CVV2» درج شده است. پشت یا جلوی کارت نیز یک نوار مغناطیسی مشکی، طلایی رنگ یا سایر رنگ‌ها دیده می‌شود که حاوی اطلاعات حساب بانکی شخص است.

کارت اعتباری چیست

صادرکنندگان این دسته از کارت‌های اعتباری به دارندگان حساب‌ اجازه می‌دهند کالا، خدمات، معاملات و هر گونه وسیله مورد نیاز (پوشاک، موادغذایی، لوازم خانگی و غیر) را خریداری کرده و در آخر ماه هزینه‌ای که استفاده کرده‌اند را به‌صورت اقساط یا یکجا پرداخت کنند.

در واقع استفاده از کردیت کارت ها، نوعی خرید به صورت وام بوده که پس از توافقات انجام شده میان صاحب حساب و صادرکننده به او اجازه می‌دهند بدون داشتن موجودی تا «سقف مشخصی» در ماه خریدهای خود را به‌صورت قرضی انجام داده و سپس پس از پایان دوره مشخص شده مبلغ وام را به‌صورت کامل یا اقساط با نرخ بهره تعیین شده به مرور زمان پرداخت کنند.

علاوه‌بر امکان استفاده از خدمات خرید قرضی با داشتن یکی از کارت‌های اعتباری، برخی از موسسات و بانک‌‌ها نوعی کارت اعتباری صادر می‌کنند که فرد با داشتن آن می‌تواند از دستگاه‌های خودپرداز یا کارتخوان طرف قرارداد با موسسه، به‌صورت قرضی (وام) پول نقد برداشت کند.

معمولا این دسته از کردیت کارت ها که به آن‌ها «کارت پیش پرداخت اعتباری» نیز می‌گویند به دو دلیل نسبت به کارت‌های نقدی محبوبیت بالاتری برای هر دو طرف قرارداد، دارند. دلیل این محبوبیت را برای سیستم‌های بانکی می‌توان «نرخ بهره» بالاتر و برای مصرف‌‌کنندگان به دلیل «عدم وجود مهلت پرداخت» و «برداشت وجه قرضی»  دانست.

حتما بخوانید  Udemy (یودمی) راهی برای بهبود زندگی از طریق یادگیری

محدودیت برداشت از کردیت کارت

ممکن است در مورد کارت‌های اعتباری برایتان سوالی از این قبیل پیش بیاید که آیا محدودیتی در برداشت وجه یا خرید بدون پرداخت پول با استفاده از کارت اعتباری دارم؟ آیا می‌توانم به هر مبلغی که خواستم از این کارت برداشت کنم؟

در پاسخ به هر کدام از سوالات بالا و پرسش‌های مشابه باید گفت که این دسته از کردیت کارت ها دارای «سقف و محدودیت برداشت وجه و خرید» هستند. هر موسسه یا بانک بر اساس اعتبار و بررسی سوابق مالی مشتری، سقفی برای برداشت قرضی از کارت اعتباری تعیین کرده و سپس شرایط بازپرداخت را نیز نسبت به سود بهره، درآمد و شرایط مالی، نرخ تورم و بسیاری موارد دیگر مشخص می‌کند.

محدودیت کارت اعتباری

جالب است بدانید بر اساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده در سراسر جهان، قریب به اتفاق مشاغل از خرده فروش‌های کوچک تا فروشگاه‌های بزرگ و غیره به مشتریان خود اجازه می‌دهند که از کردیت کارت ها برای خرید استفاده کنند.

استفاده از این روش از زمان ظهور کارت اعتباری تا کنون همچنان یکی از محبوب‌ترین روش‌های پرداخت برای خرید کالاها و خدمات مصرفی در سراسر جهان به‌خصوص برای دانشجویان بوده است.

کارت‌ های اعتباری زیر ذره‌بین کافه ارز

شاید هنوز هم قانع نشده باشید که چرا کارت‌های اعتباری نسبت به سایر کارت‌های بانکی در جهان محبوبیت بیشتری دارند. در این قسمت با ما همراه باشید تا زیر ذره‌بین کافه ارز این موضوع را بررسی کنیم.

بررسی کارت های اعتباری

مورد اول: نکته اولی که باعث می‌شود کارت‌های اعتباری در این ماراتن سخت چرخه بانکی و اقتصادی از کارت‌های نقدی جلو بیفتند، بالاتر بودن «نرخ درصدی سالانه» (APR) این دسته از کارت‌ها در مقایسه با سایر وام‌های‌ مصرفی است.

نرخ درصدی سالانه، در واقع نرخ بهره برای یک سال است که بر هزینه وام، وام مسکن، کارت‌های اعتباری و غیره اضافه می‌شود. این نرخ، هزینه‌ای است که به صورت سالانه اعمال شده و بخشی از مالیات شهروندی محسوب می‌شود.

مورد دوم: هزینه سود موجودی‌های پرداخت نشده کارت‌‌های اعتباری معمولا ۱ ماه پس از خرید یا برداشت نقدی اعمال می‌شوند، به‌ غیر از مواردی که در همان توافق اولیه میزان «نرخ درصدی سالانه»، صفر درصد برای ماه‌های ابتدایی اشتراک فرد تعیین شده باشد.

مورد سوم: قابل انتقال بودن هزینه‌های مانده از ماه گذشته به ماه دیگر و عدم نیاز به پرداخت جریمه نیز مورد دیگری است که باعث شده کارت‌های اعتباری در این زمینه از کارت‌های نقدی بانکی پیشی بگیرند.

ناگفته‌های کردیت کارت ها

در خصوص کارت‌های اعتباری یا کردیت کارت ها و استفاده از آن‌ها قوانین مالی بسیار سختگیرانه‌ای در سیستم مالی هر کشور یا دولت تعیین شده است. یکی از این موارد، «مهلت ۲۱ روزه مصرف‌کننده» بوده که در راستای حمایت از حقوق مشتری تصویب شده است. در این قانون، صادرکنندگان کارت‌های اعتباری باید حداقل یک مهلت ۲۱ روزه پیش از اضافه کردن سود خرید به حساب مشتری، در نظر بگیرند.

حتما بخوانید  برترین Crypto Debit Card (کارت های بدهی رمزنگاری) در سال 2020

آگاهی از چنین مواردی به شما کمک می‌کند تا با تسلط هرچه بیشتر بر سیستم مالی بتوانید بیشترین بهره را از مزایای کارت اعتباری خود ببرید. علاوه بر مورد فوق، به نکات زیر نیز دقت داشته باشید:

  • بررسی کنید صادرکننده سود روزانه یا ماهانه به حساب شما اضافه می‌کند یا خیر. توجه به این نکته از آن جهت اهمیت دارد که اگر سود روزانه محاسبه شود، در نهایت نرخ بهره بالاتری در پایان ماه به کل مبلغ قرض گرفته شده اضافه می‌شود.
  • به نوع تغییر مانده حساب خود از نوع کارت اعتباری به انواعی که نرخ بهره پایین‌تر دارند نیز دقت داشته باشید. کوچک‌ترین اشتباه یا مشاوره نادرستی در این زمینه (مثلا تغییر نوع کارت از سود ماهانه به سود روزانه) می‌تواند به‌صورت بالقوه باعث ریزش نرخ مانده حساب می‌شود.
  • افرادی که سابقه مالی چندان محکمی ندارند می‌توانند از انواع «کارت های اعتباری ایمن» (secured credit card) استفاده کنند. اغلب این دسته از کارت‌ها در ابتدا نیاز به یک سپرده نقدی داشته که براساس آن سقف برداشت قرضی ماهانه معین می‌شود.

چرا موسسات کارت های اعتباری صادر می‌کنند؟

چرا موسسات کارت های اعتباری صادر می‌کنند؟

ابرقدرت هایی مانند «دیسکاور»، «مستر کارت»، «ویزا کارت» یا «امریکن اکسپرس» که نام و برند آن‌ها روی اکثر کارت‌های اعتباری دیده می‌شوند، دنیای تجارت الکترونیک و اقتصاد جهانی را در دست دارند. شرکت‌های طرف قرارداد با این دسته از موسسات معمولا اجازه دارند کارت‌های اعتباری «مایل پیما»، رزرو هتل، خرید از خرده‌فروشی‌ها یا پرداخت وجه نقد و بسیاری موارد دیگر را صادر کنند.

همان‌طور که اشاره شد، تنها موسسات زیر اجازه صدور این دسته از کارت‌ها را دارند:

  • بانک‌ها
  • موسسات مالی
  • اتحادیه‌های اعتباری

بهتر است در خصوص کردیت کارت‌ های صادر شده توسط این دسته از موسسات اشاره کرد که این دسته از کارت‌ها معمولا با هدف افزایش وفاداری و تشویق به استفاده بیشتر از خدمات، رشد تقاضا و درآمدزایی بیشتر، برای مشتریان صادر می‌شوند. برای ایجاد وفاداری هرچه بیشتر، خرده‌فروشان و ارائه‌دهندگان خدمات مختلف علاقه بسیار زیادی برای همکاری با برندهای مطرح در این زمینه مانند «مستر کارت» و «ویزا» دارند. زیرا چنین نام‌هایی شناخته‌ شده‌تر هستند و مشتریان به آن‌ها اعتماد بیشتری دارند. این دو شرکت را می‌توان بزرگ‌ترین رقیب یکدیگر در بازار تجارت الکترونیک دانست.

بهتر است از تاثیر طراحی کردیت کارت‌ ها بر جلب نظر مشتریان نیز غافل نماند. بسیاری از شرکت‌ها پس از همکاری با موسساتی مانند «مستر کارت» و غیره، کارت های اعتباری خود را به‌صورت ترکیبی از آرم موسسه مالی و خرده‌فروشی یا شرکت هواپیمایی و موارد مشابه طراحی می‌کنند که تاکنون تاثیر چشمگیری در جلب نظر مشتریان داشته است.

از سویی دیگر، باید اشاره کرد که همیشه شرایط برای استفاده از این کارت‌ها هم مناسب نیست. گاهی برخی از این صادرکنندگان فقط اجازه خرید از برخی از خرده‌فروشی‌ها و فروشگاه‌ها را به مشتریان خود می‌دهند که ممکن است مسائل و محدودیت‌هایی به‌وجود بیاورد.

حتما بخوانید  خرید شماره مجازی اسکایپ؛ شماره اختصاصی و بین‌المللی برای شما

اما از سویی دیگر نیز، شرکت‌های بزرگی مانند «مستر کارت» و «ویزا» با ارائه خدمات در سراسر جهان و همکاری با میلیون‌های شعبه کوچک و بزرگ امکان استفاده از خدمات بسیاری از فروشگاه‌ها را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند.

انواع کارت‌ های اعتباری

کارت‌ها اعتباری، انواع مختلفی دارند که بهتر است پیش از هرگونه اقدام با آن‌ها آشنا شوید:

کارت‌های اعتباری ایمن (Secured Credit Cards)

این دسته از کارت‌های اعتباری بیشتر برای افرادی مناسب هستند که سابقه مالی ضعیفی دارند. آن‌ها پیش از اقدام به ثبت‌نام ابتدا باید مبلغی وجه نقد به‌عنوان وثیقه (ودیعه) در حساب خود واریز کرده و براساس آن اعتبار برداشت ماهانه‌اشان مشخص می‌شود. در صورتی که فرد نتواند هزینه اقساط را پرداخت کند، این مبلغ از ودیعه کاسته می‌شود.

کارت‌های نقدی پیش‌ پرداخته (Prepaid Debit Card)

این دسته از کارت‌های اعتباری دقیقا همان کارت‌هایی هستند که ما روزانه برای خرید‌های اینترنتی یا حضوری و انجام معاملات بانکی از آن‌ها استفاده می‌کنیم (به‌خصوص در ایران). این کارت‌ها به حساب اصلی فرد متصل بوده و مشتری تنها می‌تواند به اندازه موجودی خود خرید یا برداشت وجه انجام دهد. این‌ کارت‌های نقدی در مقایسه با کارت‌ها اعتباری معمولا اعتبار بالاتری به مشتری بخشیده و نرخ بهره کمتری نسبت به کارت‌های اعتباری ایمن دارند.

کلام آخر از کارت های اعتباری

مهم نیست از چه نوع کارت اعتباری استفاده می‌کنید، خوش حساب بودن و مسئولیت‌پذیری در خصوص استفاده از هر نوع کارتی می‌تواند باعث افزایش اعتبار شما به‌عنوان یک مشتری دوست‌داشتنی شود.

کارت های اعتباری

این روزها کارت‌های اعتباری مختلف نیاز ما به جابه‌جایی پول نقد را کاهش داده و در عوض امنیت مالی را افزایش داده‌اند. شاید به این دلیل باشد که امروزه این کارت‌ها بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما شده‌اند.

از آنجایی که هر دو نوع کارت اعتباری و نقدی گزارش خرید و گردش مالی روزانه شما را ثبت می‌کنند، لذا مسئولیت پذیری در قبال رعایت قوانین و بازپرداخت اقساط باعث افزایش اعتبار شما خواهد شد.

این مورد به‌خصوص مناسب افرادی است که ابتدا با داشتن کارت‌های اعتباری ایمن شروع کرده و سابقه مالی ضعیفی دارند اما به مرور زمان با نشان دادن ثبات مالی و مسئولیت‌پذیری اعتبار خود را افزایش داده‌اند و می‌توانند از انواع معمول کارت های اعتباری استفاده کنند.  ​

در اختیار داشتن کارت‌های اعتباری می‌تواند امور بانکی بین‌المللی شما را به سطوح بالاتری ببرد. با استفاده از کارت‌های اعتباری، پرداخت‌های بین‌المللی مثل پرداخت هزینه‌های دانشگاه یا آزمون‌های بین‌المللی، خرید از فروشگاه‌های خارجی و سفر بسیار راحت‌تر خواهد بود. شما می‌توانید خرید انواع گیفت کارت و همچنین ویزا و مستر کارت مجازی را با اطمینان خاطر از کافه ارز انجام دهید.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید