لاتاری گرین کارت آمریکا چیست و چگونه در آن شرکت کنیم؟

حتما نام لاتاری گرین کارت آمریکا به گوشتان خورده است. گرین کارت که توسط اداره خدمات مهاجرت و شهروندی ایالات متحده آمریکا صادر می‌شود به شما امکان زندگی و کار در آمریکا به صورت دائم را می‌دهد. گرچه روش‌های متعددی شامل مهاجرت از طریق خانواده، اشتغال یا پناهندگی برای دریافت گرین کارت وجود دارد اما همه افراد واجد شرایط دریافت آن نیستند.

حتی اگر شرایط دریافت گرین کارت را داشته باشید، زمان‌ انتظار در شرایطی خاص از روش خانوادگی یا اشتغال می‌تواند ۲۰ سال طول بکشد. اگر هم واجد شرایط نباشید یا بخواهید شانس خود را در طول مدت انتظار، امتحان کنید، برنامه ویزای مهاجرتی گوناگونی نژاد که بین عموم مردم با نام لاتاری گرین کارت آمریکا شناخته می‌شود، می‌تواند راهی برای دریافت اقامت و شهروندی آمریکا باشد.

شانس شما در لاتاری گرین کارت آمریکا

برنامه مهاجرتی گوناگونی هر سال بر اساس قرعه‌کشی و به صورت کاملا تصادفی، ۵۰۰۰۰ ویزا برای مهاجرانی که در این برنامه شرکت کرده‌اند صادر می‌کند. ویزاها بین کشورهایی که کمترین میزان مهاجرت به آمریکا را داشته‌اند، تقسیم می‌شود. در سال ۲۰۲۱، جدیدترین آمار حاکی از آن است که بیش از ۲۳.۲ میلیون نفر در لاتاری گرین کارت آمریکا شرکت کرده‌اند. پس از اعلام شروع ثبت نام، اولین ۵۰۰۰۰ نفری که ثبت‌نام کنند، برندگان آن سال خواهند بود. دلیل این‌که هر سال بیش از ۵۰۰۰۰ نفر به عنوان برنده اعلام می‌شود این است که تمام افرادی که برنده می‌شوند فرآیند درخواست گرین کارت را شروع نکرده و عده‌ای موفق به کامل کردن آن نمی‌شوند.

نکاتی که باید به یاد داشته باشید این است که واجد شرایط بودن بر اساس کشور، تحصیلات و سابقه کاری خواهد بود. مهلت ثبت نام آنلاین برای لاتاری گرین کارت آمریکا معمولا هرسال بین ۱ اکتبر تا ۳ نوامبر است. ثبت نام در این برنامه کاملا رایگان خواهد بود.

لاتاری گرین کارت آمریکا

چه کسی واجد شرایط دریافت گرین کارت است؟

قبل از ثبت نام در لاتاری گرین کارت آمریکا باید ببینید که آیا واجد شرایط دریافت آن هستید. همان‌طور که در بالا گفته شد شرایط شما بر اساس کشور، تحصیلات و سابقه شغلی سنجیده می‌شود.

حتما بخوانید  ویزای کانادا (CANADA)، کشوری با سیاست های خاص

کشور

ویزای گوناگونی به شهروندان کشورهای منتخب با پایین‌ترین نرخ مهاجرت به آمریکا اعطا می‌شود. این کشورها در شش منطقه جغرافایای آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای شمالی، اقیانوسیه و آمریکای جنوبی (شامل آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و کشورهای حوزه کارائیب) واقع شده‌اند. فهرست این کشورها هر سال تغییر می‌کند.

اگر متولد کشورهای گفته شده نیستید اما همسر شما در یکی از این کشورها به دنیا آمده باشد، در صورت برنده شدن در برنامه لاتاری گرین کارت آمریکا می‌توانید به صورت هم‌زمان وارد این کشور شوید. همچنین اگر در کشورهای واجد شرایط به دنیا نیامده باشید اما یکی از والدین شما در زمان تولد شما شهروند و مقیم قانونی یکی از این کشورها بوده باشد، شما واجد شرایط خواهید بود.

تحصیلات یا سابقه کاری

علاوه بر واجد شرایط بودن طبق کشور محل تولد،‌ برای ثبت نام در برنامه لاتاری گرین کارت آمریکا باید با شرایط تحصیلی و شغلی تعیین شده هم مطابقت داشته باشید. یعنی باید حداقل تحصیلات دبیرستان (یا معادل آن) یا دو سال تجربه کاری طی پنج سال گذشته در یک شغل واجد شرایط داشته باشید. می‌توانید برای تعیین کافی بودن تجربه کاری خود از سایت دپارتمان کار آمریکا استفاده کنید.

زمان ثبت نام در لاتاری گرین کارت آمریکا

مهلت ثبت‌نام آنلاین برای برنامه گوناگونی معمولا اوایل اکتبر آغاز شده و تا اوایل نوامبر هر سال ادامه دارد. شما باید پس از اعلام آغاز ثبت‌نام، در اولین فرصت ثبت‌نام خود را کامل کنید. اگر تا انتهای مهلت تعیین‌شده صبر کنید، ممکن است با ترافیک و کندی سایت مواجه شوید و امکان ثبت‌نام وجود نداشته باشد همچنین کسانی که دیر ثبت‌نام می‌کنند، برنده نمی‌شوند.

کجا و چگونه ثبت نام کنیم؟

ثبت‌نام لاتاری گرین کارت آمریکا به صورت آنلاین و فقط به زبان انگلیسی انجام می‌شود. گرچه فرم ثبت‌نام فقط باید به زبان انگلیسی پر شود اما راهنمای کامل آن به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. حتما راهنمای ثبت‌نام را با دقت مطالعه کرده و به همه مدارک لازم شامل شماره پاسپورت، عکس و غیره توجه کنید. ویدوی آموزشی ثبت نام در لاتاری گرین کارت آمریکا توسط وزارت امور خارجه این کشور تهیه شده که مراحل را به صورت کامل توضیح می‌دهد.

حتما بخوانید  ویزای تاجیکستان و نحوه اخذ و پرداخت آن با کافه ارز

مراقب کلاهبرداران باشید

کلاهبرداران زیادی منتظر هستند که پول شما را در قبال تحویل اطلاعات بی‌فایده و حتی خطرناک بدزدند. ممکن است به وب‌سایت‌هایی برخورد کنید که بسیاری از آنها حتی قانونی به نظر برسند و به شما نکاتی برای برنده شدن در لاتاری گرین کارت آمریکا یا دور زدن سیستم ارائه دهند. برخی از آن‌ها حتی در قبال دریافت پول، پیشنهاد کمک برای درخواست ویزا را مطرح می‌کنند. همچنین ممکن است ایمیل‌، نامه و انواع پیام‌های کلاهبردارانه را دریافت کنید که سعی دارند شما را متقاعد کنند که به عنوان برنده لاتاری انتخاب شده‌اید. مواردی که باید بدانید در ادامه آورده شده است:

– ثبت‌نام در لاتاری گرین کارت آمریکا کاملا رایگان است.

– قرعه‌کشی به صورت تصادفی و توسط کامپیوتر انجام می‌شود.

– فقط با مراجعه به وب‌سایت www.dvlottery.state.gov می‌توانید از برنده شدن یا نشدن خود مطلع شوید.

– اگر برنده شده و اجازه درخواست ویزا داشته باشید، باید هزینه‌ای را پرداخت کنید اما این هزینه به صورت حضوری در سفارت یا کنسولگری آمریکا پرداخت خواهد شد.

فراموش نکنید که برنده شدن در لاتاری گرین کارت آمریکا تضمینی برای دریافت گرین کارت نیست؛ بلکه فرصت درخواست آن به شما داده می‌شود.

افزایش شانس برنده شدن در برنامه ویزای گوناگونی

گرچه شما وارد یک قرعه‌کشی تصادفی می‌شوید اما اقداماتی کاملا قانونی و رایگان وجود دارد که می‌توانید با انجام آنها، شانس برنده شدن خود را افزایش دهید. اگر همسر شما واجد شرایط است، هر دو به صورت جداگانه در این برنامه ثبت‌نام کنید. در صورت دو شانس برای برنده شدن دارید. اگر یکی از شما برنده شود، نفر دیگر می‌تواند به عنوان همراه وارد آمریکا شود.

به دلیل این‌که هیچ محدودیتی برای تعداد افراد واجد شرایط در یک خانواده وجود ندارد، اگر فرزندان شما هم شرایط تحصیلی و کاری را دارند، می‌توانند به صورت جداگانه ثبت‌نام کنند. اما توجه داشته باشید که اگر آن‌ها برنده شوند، نمی‌توانند فورا شما را به آمریکا ببرند بلکه می‌توانند پروسه‌ای را شروع کنند که به مجوز مهاجرت و اقامت شما ختم شود.

حتما بخوانید  بهترین و آسان ترین راه برای اخذ ویزای الکترونیکی آذربایجان

برنده شدن در برنامه ویزای گوناگونی

برنده شدن گرین کارت آمریکا
Passports on a map of the world to illustrate the keys to world travel

برنده شدن در لاتاری گرین کارت آمریکا به صورت اتوماتیک منجر به دریافت گرین کارت نمی‌شود. اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشید و نام شما جزو برندگان باشد، این یعنی به شما فرصت درخواست گرین کارت داده شده است. از آنجایی که تقریبا ۱۲۵۰۰۰ نام به عنوان برنده اعلام می‌شود و تنها ۵۰۰۰۰ نفر موفق به دریافت گرین کارت می‌شوند، هر کسی که نامش اعلام شود در یک لیست انتظار قرار گرفته و یک شماره به او اختصاص می‌يابد. اگر ۵۰ هزار نفر جلوتر از شما باشد و با موفقیت کارهای اداری خود را کامل کنند، شما شانسی برای درخواست گرین کارت نخواهید داشت.

افراد ساکن در آمریکا

اگر در حال حاضر به صورت غیر مهاجرتی یا تحت یک وضعیت قانونی دیگر در آمریکا هستید، فرآیندی که باید طی کنید – یعنی برنده شدن در لاتاری و درخواست گرین کارت – از طریق USCIS انجام خواهد شد.

به دلیل این که ثبت نام در لاتاری گرین کارت آمریکا کاملا رایگان است، حتی اگر از روش دیگری در صف انتظار برای دریافت گرین کارت خود هستید، شاید بخواهید شانس خود را در این برنامه هم امتحان کنید. گرچه نام این برنامه را لاتاری یا بخت‌آزمایی گذاشته‌اند، اما از قوانین سرسختانه‌ای پیروی می‌کند که در راهنمای آن آورده شده است. این راهنما را با دقت بخوانید. شما فقط سالی یک بار فرصت ثبت‌نام در لاتاری را دارید پس حتما نمی‌خواهید با اشتباهات کوچک، شانس زندگی رویایی را از خود بگیرید.

اگر قصد مهاجرت یا سفر به کشورهای خارجی دارید، قبل از هر چیز نیاز به دریافت ویزا و همچنین تعیین وقت سفارت دار ید. کافه ارز با سال‌ها تجربه در زمینه پرداخت‌های ارزی بین‌المللی همچون پرداخت با ویزا و مستر کارت یا پرداخت با پی پال به شما در پرداخت هزینه تعیین وقت سفارت های مختلف کمک خواهد کرد.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید